Fotografování v zimních podmínkách

Příprava na fotografování v zimě

V první řadě si dobijeme baterie na maximum, protože baterie v mrazu se mnohem rychleji vybíjí a není tak překvapivé, že se baterie skokově vybíjí nebo se úplně vypne ikdyž by jindy ještě dokázala nafotit řadu snímků.
Baterie vydrží o něco déle pokud je v teple, takže náhradní baterii nebo tu co se tváří jako vybitá dejme nejlépe do kapsy u kalhot aby se trochu prohřála a pak vydrží déle.

Nezapomeňme sebou přibalit hadřík nejlépe z mikrovláken na otření čočky objektivu, pokud venku začne sněžit nebo se čočka zamlží z venku.

Fotografování při sněžení / dešti

Na objektiv se vždy hodí mít nasazenou sluneční clonu, která brání nejen přímým slunečním paprskům, ale také kapkám deště a sněhovým vločkám padat přímo na čočku objektivu. Případně ještě mít nasazený UV filtr, který funguje i jako ochrana proti dalšímu znečištění objektivu případně odlétajících kamínku a podobně.

Pokud nemáme odolný utěsněný fotoaparát s objektivem, tak se hodí různé protidešťové obaly, protože i sněhové vložky se roztopí na kapky vody a při hustém sněžení to může být problém.
Dá se používat i sáček nebo nějaký igelit kterým překryjeme tělo fotoaparátu a objektivu.

Co dělat při příchodu domů

Největší problém v chladném počasí je kondenzace vody. Kondenzace nastává, když fotoaparát přineseme ze suché nizké teploty z venku do teplého realitvně vlhkého prostředí auto, dům, chata. Fotoaparát se orosí jak zvenčí tak zevnitř,objektiv se zamlží, případně také vytvoří kapky vody vně objektivu.

Takže při příchodu do teplého prostředí, nevytahujeme fotoaparát z brašny a necháme pár hodin pomalu plynule vyrovnat teplotu s okolím.