Jak vymáčknout kvalitnější fotografii z mobilního telefonu?

Fotografování mobilním telefonem

Mobilní telefony, které nepatří zrovna do nejlevnější cenové úrovně obsahují už v dnešní době docela kvalitní fotosenzory i kvalitnější sadu čoček. Brzdou ale často bývá samotné zpracování fotografie aplikací Fotoaparát.
Některé levné telefony neumožňují fotit do RAW, ale poskytují alespoň dalším aplikacím přístup k hardwaru fotoaparátu a aplikací třetích stran, získáme větší možnosti jak získat ze senzoru víc.

Defaultní aplikace Fotoaparát a nastavená kvalita, bývá často kompromis mezi kvalitou a velikostí fotografie a rychlostí zpracování snímků. Režimy PRO, Professional.. umožňují nastavit některé parametry ručně (ISO, clona, čas, vyvážení bílé a dále), fotografování do RAW formátu. Pokud nějaké funkce ve fotoaparátu postrádáme, můžeme si vypomoct aplikací třetí strany a jestli výrobce telefonu povolil přístup ke Camera2 API, můžeme i fotit do RAW.

Aplikace s více možnostmi

Ke stáhnutí je mnoho aplikací, které slibují jak skvělé fotí a jaké nabízí efekty, ale hodně z toho je jen obyč aplikace pořizující fotky na stejné úrovni jako vestavěná aplikace od výrobce a k tomu má jen pár filtrů, ale málokdy nabídne opravdu další užitečné možnosti.
Najdou se ale i opravdu ověřené schopné aplikace, které nabízí užitečné funkce, nejen manuální nastavení (ISO, clona, čas..) ale i režimy HDR, Bracketing, Lightpainting, Intervalometr a další.
A pokud telefon dovolí nízkoúrovňový přístup k fotoaparátu i dalším aplikacím, tak fotíte do RAW (DNG) a využijete různé stupně například stabilizace a podobně.

Všechny zde uvedené aplikace jsou zdarma v základní Lite verzi a Open Camera je zdarma se všemi funkcemi.
Tyto aplikace většinou nepodporují přepínání mezi více objektivy krom předního/zadního, ale umí využít plný potenciál fotosenzoru, pokud to dovoluje mobilní telefon a zpřístupní Camera2 API rozhraní.
Zda toto telefon dovoluje si můžeme ověřit díky aplikaci Camera2 API Probe. Aplikace zobrazí zda telefon podporuje toto rozhraní a co všechno je fotoaparátem podporováno za funkce.

Pokud máte telefon vyšší řady tak už defaultní aplikace fotoaparát od výrobce nabízí režimy jako HDR, BURST, režim PRO nebo pokročilé funkce umělé inteligence AI, kde se rozpozná fotografovaná scéna a AI upraví barvy a expozici, aby vypadala líbivěji. V takovém případě nemusí moc dávat smysl používat níže uvedené aplikace, ALE určitě by stálo za to vyzkoušet Google Camera (dále jen GCam) o kterém píši v článku GCam dokonalé fotografie z mobilu

1. Open Camera

Bezplatná aplikace, která pokud to telefon umožní tak umí fotit i do RAW, nabízí mnoho užitečných režimů Standard, NR, DRO, HDR, PANO, expoziční bracketing, focus bracketing, různá nastavení ostření, detekce úsměvu, tváře, zobrazení růných informací na displeji – živý histogram, kompas, úhly atd. Scénické režimy auto, akce, portrét, krajina, noc, noční portrét, divadlo, pláž, sníh, ohňostroj, sport, párty a svíčka.

  • JPG, WebP, PNG, DNG

Open Camera bez zapnuté podpory Camera2 API

Open Camera s více možnostmi když telefon podporuje Camera2 API a povolíme ho v nastavení aplikace

2. Camera FV-5 (Lite)

Ve verzi Lite je aplikace bezplatná, která pokud to telefon umožní tak umí fotit i do RAW, nabízí také mnoho užitečných režimů jako klasické foto s automatickým nebo plně manuálním režimem, Bracketing, Burst, Intervalometr, Syntetická expozice, která zahrnuje Lightpainting. Zobrazení růných informací na displeji – živý histogram, indikace zaostření a další.

3. Manual Camera DSLR (Lite)

Ve verzi Lite je aplikace bezplatná, která pokud to telefon umožní tak umí fotit i do RAW. Má scénické režimy jako portrét, sport, krajina, noc, noční portrét, divadlo, pláž, sníh, západ slunce, ohňostroj, akce, párty a svíčka. Foto režimy disponují klasickým sigle shot, HDR, DRO, Intervaloměr, Bracketing a sériovým snímáním.  Zobrazení růných informací na displeji – živý histogram, indikace zaostření a další.