Jak zjistit počet nacvakaných fotek na fotoaparátu?

Mohlo by nás zajímat kolik má náš fotoaparát nacvakáno fotek, protože u fotoaparátů s mechanickou závěrkou nám to může přibližně říct kolik má už foťák najeto a od toho se obvykle odvýjí i životnost.
Při každém vyfocení snímku s použitím mechanické závěrky se závěrka opotřebovává jako cokoliv jiného fyzicky namáhané.

U amatérských zrcadlovek se dočteme, že je zrcadlovka testována na 100 tisíc až 150 tisíc snímků. Toto číslo, ale v žádném případě neznamená životnost závěrky, ale pouze to, že na tento počet byla testována a měla by zvládnout tento počet.
V praxi nám, ale závěrka může dosloužit klidně už po pár stovkách snímků nebo naopak může vydržet stovky tisích cvaknutí. Je to jako s jakýmkoliv přístrojem, který byl testován na určitou zátěž nebo počet cyklů, ale neznamená to že zařížení nemůže dosloužit dříve.

Ukázka – sklopení zrcátka a následně pracuje mechanická závěrka

Ale může nám to napovědět, jak moc byl fotoaparát používan a taky u bazarových cenu to hodně ovlivňuje cenu přístroje. Proto snad většina fotoaparátů zapisuje stav počtu cvaknutí ať už do EXIF fotky nebo do paměti zařízení.

Jak tedy zjistit kolik toho má nacvakáno?
U většiny Canon fotoaparátů slouží k tomuto účelu program

CAMERA SHUTTER COUNT

Online web aplikace pro zjištění celkového počtu snímků z fotoaparátů Nikon, Sony, Pentax a některých Canon a dalších. Stačí nahrát na tuto stránku posledně fotografovaný snímek z foťáku a stránka z EXIF vyčte, kolikátý celkový snímek je tímto fotoaparátem nafocený.
Nepodporuje většina Canon přístrojů, protože tent údaj nezapisuje do EXIF fotek.

✔ zdarma
✔ rychlý a jednoduchý

❌ nepoužitelné pro většinu Canon fotoaparátů

Eosmsg

Jednoduchá aplikace, která umí z připojeného Canon fotoaparátu vyčíst celkový počet snímků, firmware a další informace. Podporuje nejen zrcadlovky, ale konečně i nové bezzrcadlovky a kromě načítání info přes připojený fotoaparát, dokáže přečíst počet závěrky ze snímků od fotoaparátů Nikon, Sony, Pentax a další.

✔ zdarma
✔ rychlý a jednoduchý