Jak fotit ohňostroj

,

Základy focení ohňostrojů

Fotografování ohňostrojů je vlastně noční fotografie, kde využíváme delší čas expozice  a budeme tedy potřebovat fotoaparát s režimem priority času, ale nejlépe s manuálním režimem a nejlépe s funkci Bulb.

Potřebná výbava

Dále budeme potřebovat stativ a volitelně dálkovou nebo drátovou spoušť, aby jsme jednak nezpůsobovali otřesy při stisku spouště, ale také se drátová spoušť hodí na focení v režimu Bulb.

Jaké použít nastavení

Fotoaparát bez manuálního režimu s režimem S/Tv

V režimu preference času nastavíme délku expozice mezi 1 sekundou až 15 sekundami, clonové číslo v tomto režimu fotoaparát dopočítá automaticky, ISO se snažíme držet v nízkých hodnotách. Fotoaparát se bude snažit tmavou scénu prosvětlit, proto nastavíme kompenzaci expozice mírně do mínusu.

Fotoaparát s manuálním režimem M

Přepneme fotoaparát  do manuálního režimu M, kde si sami nastavíme ISO, clonu a čas a celou expozici ovládáme sami.

Ostření
Na zoomovacím objektivu zvolíme požadované ohnisko podle předpokládaného místa ohňostroje ve scéně a ostření nastavíme na manuální ostření, protože automatické ostření ve tmě by mělo problém správně zaostřit.
Zaostříme na nekonečno nebo na přibližně stejně vzdálený světelný bod, kde očekáváme efekty ohňostroje. Pokud se ohňostroj opakuje po delší dobu na stejném místě, tak zaostříme automatickým ostřením na světelné prvky ohňostroje a ihned vypneme automatické ostření a necháme takto zaostřený objektiv.

Nezapomeňme při fotografování ze stativu také vypnout stabilizaci fotoaparátu nebo na objektivu.

Clona
Clonové čísla používáme obvykle mezi F5.6 – F11, pokud fotíme na delší expoziční časy, tak zvýšíme i clonové číslo.

ISO
Čím nižší ISO tím méně šumu ve fotografii. Při delších časech není potřeba používat vyšší ISO než 100, ale záleží jak silný bude celkový světelný zdroj ohňostroje. Obvykle více než ISO 400 jsem neměl potřebu používat.

Čas
U ohňostrojů se používá zhruba čas mezi 1 sekundou až 15 sekundami. Pokud chceme zachytit více světlic zároveň nebo celý proces letu a výbuchu světlic tak použijeme delší čas klidně 10 sekund a více. Jestli chceme zachytit jen rozprsklý květ světlice bez překryvu tak volíme čas okolo 2 sekund. Při delších časech zvýšíme úměrně i clonové číslo.

Nastavení
Nejvhodnější je fotit do formátu RAW, kdy nemusíme řešit ani vyvážení teploty barev a v postprocesu upravíme třeba příliš světlé části, odšumíme, doostříme podle potřeby.

Ukázky různých expozičních časů

Režim BULB

Režim Bulb, nám umožňuje mít expoziční čas tak dlouhý jak dlouho držíme stisknuté tlačítko spouště. Je to ta nejlepší možnost při fotografování ohňostrojů, protože předem nevíme kdy vyletí další rachejtle a jaká bude, jak dlouho poletí než se rozprskne na nebi.
Navíc díky této funkci, můžeme pořizovat snímky s delším časem expozice, než umožňuje většina přednastavených časů fotoaparátů.
Pro tuto funkci je žádoucí mít drátovou dálkovou spoušť, kde jde tlačítko spouště zaaretovat a tak nemusíme pevně držet zmáčknuté tlačítko prstem.

Funkci Bulb najdeme většinou v Manuálním režimu, při nastavování času expozice, kdy za poslední maximální hodnotou času (často 30 sekund) naskočí B (Bulb). Případně některé fotoaparáty mají tuto funkci jako samostatný režim přímo na hlavním kruhovém voliči označený písmenem B.

Z praxe

  • vybereme si místo odkud bude pěkný výhled na ohňostroj
  • postavíme stativ na stabilní místo
  • nasadíme fotoaparát na stativ a rovnou nezapomeneme vypnout stabilizaci
  • připojíme dálkovou spoušť
  • nastavíme režim BULB
  • nastavíme nejnižší možné ISO
  • clonové číslo nastavíme mezi f8 – f11
  • zaostříme na ohňostroj nebo co nejbližší místo ve stejné vzdálenosti nejlépe ručně, a vypneme automatické ostření
  • stiskneme tlačítko na dálkové spoušti při odpálení rachejtle a držíme tlačítko po výbuchu světelného efektu rachejtle
  • výhodné je fotit do RAW formátu, kde nemusíme řešit vyvážení bílé a expozici v postprocesu doladíme