Expoziční režim – A, Av

,

Clona, čas a ISO jsou tři parametry, které řídí míru osvitu snímku (expozice). Tvoří expoziční trojúhelník.
Režimy P, A (Av), S (Tv), M jsou expoziční režimy – každý z nich umožňuje nastavovat různě velkou část expozičních parametrů. Můžeme je nastavovat sami, nebo je nechat na automatice fotoaparátu. Expoziční režim se nastavuje pomocí k tomu určeného voliče.

Priorita clony A, Av

V režimu Priorita clony si vybereme nějakou hodnotu clony, kterou chceme použít. Automatika k tomu dopočítá a sama nastaví ostatní hodnoty (čas expozice a případně i citlivost ISO).
Pokud budete mít citlivost ISO nastavenou na AUTO, tak za vás automatika nastaví i tuto hodnotu. Je to výhodné, ale zároveň nebezpečné v tom, že vysoké hodnoty přinesou víc šumu do fotky.

Režim A, Av automaticky řídí expoziční čas. Ručně se nastavuje ISO a clona

Tento režim je vhodný když potřebujeme řídit clonou hloubku ostrosti. Malá clonová čísla (hodně otevřená clona) způsobí malou hloubku ostrosti zatímco vysoká clonová čísla (malý průměr clony) hloubku ostrosti zvyšují.

Auto ISO

Citlivost ISO jako další faktor ovlivňující expozici. Pokud budete mít citlivost ISO nastavenou na AUTO, tak za vás automatika nastaví i tuto hodnotu. Je to výhodné, ale zároveň nebezpečné v tom, že vysoké hodnoty přinesou víc šumu do fotky.

Pokud budete mít citlivost ISO nastavenou na pevnou hodnotu (např. ISO 400), automatika přizpůsobí clonové číslo tak, aby fotka vypadala dobře při daném času závěrky i citlivosti ISO. Takže ať budete mít citlivost ISO nastavenou na AUTO nebo ne, automatika zařídí, aby fotka vypadala dobře.

Prioritu clony lze kombinovat s kompenzací expozice

Pokud se stane, že fotka je příliš tmavá nebo světlá (to se může stát), lze použít kompenzaci expozice. Ta funguje stejně jako v automatickém režimu – pouze s tím rozdílem, že pomocí ní budeme přímo ovlivňovat pouze čas závěrky (clonové číslo je pevně dané a automatika nemá jinou možnost, jak ovlivnit expozici, než čas závěrky).

Opět si to můžete v praxi ověřit. Namiřte fotoaparát napevno na nějaké místo a v režimu Priorita clony nastavte například f/5.6. Uvidíte, že automatika za vás zvolila nějaký konkrétní čas expozice. Nyní posuňte kompenzaci expozice do kladných hodnot a uvidíte, že zvolený čas expozice se prodloužil (aby byl snímek světlejší). Pokud posunete kompenzaci expozice do záporných hodnot, bude se čas expozice nastavený automatikou zkracovat (aby byl snímek tmavší). Takto pracuje kompenzace expozice v kombinaci s režimem Priorita clony.

Z praxe

Portrét – co nejmenší clonová čísla, jaká objektiv dovolí použít (f/1.8, f/2)

Skupinový portrét – střední clonová čísla (f/5.6)

Krajina, architektura – vysoká clonová čísla (f/8, f/11, f/16)

Děti, zvířata – pokud jsou v pohybu, tak spíše střední clonová čísla (f/5.6, f/4); pokud jsou na místě, tak jako u portrétu

Makro – záleží na tom, jak hodně velké přiblížení použijeme (u makro objektivů vysoká clonová čísla f/8 a vyšší, u menšího zvětšení střední clonová čísla f/4)

Sport – záleží na množství světla, přiblížení a záměru, ale spíše menší nebo střední clonová čísla (f/2.8, f/4, f/5.6)