Expoziční režim – S, Tv
Clona, čas a ISO jsou tři parametry, které řídí míru osvitu snímku (expozice). Tvoří expoziční trojúhelník.
Režimy P, A (Av), S (Tv), M jsou expoziční režimy – každý z nich umožňuje nastavovat různě velkou část expozičních parametrů. Můžeme je nastavovat sami, nebo je nechat na automatice fotoaparátu. Expoziční režim se nastavuje pomocí k tomu určeného voliče.
Priorita času S, Tv
V režimu Priorita času si navolíme nějakou hodnotu času závěrky, kterou chceme použít. Automatika k tomu sama dopočítá a nastaví ostatní hodnoty (clonu a případně i citlivost ISO).
Pokud budete mít citlivost ISO nastavenou na AUTO, tak za vás automatika nastaví i tuto hodnotu. Je to výhodné, ale zároveň nebezpečné v tom, že vysoké hodnoty přinesou víc šumu do fotky.

Režim S, Tv automaticky řídí clonu. Ručně se nastavuje expoziční čas a ISO
Auto ISO
Citlivost ISO jako další faktor ovlivňující expozici. Pokud budete mít citlivost ISO nastavenou na AUTO, tak za vás automatika nastaví i tuto hodnotu. Je to výhodné, ale zároveň nebezpečné v tom, že vysoké hodnoty přinesou víc šumu do fotky.
Pokud budete mít citlivost ISO nastavenou na pevnou hodnotu (např. ISO 400), automatika přizpůsobí clonové číslo tak, aby fotka vypadala dobře při daném času závěrky i citlivosti ISO. Takže ať budete mít citlivost ISO nastavenou na AUTO nebo ne, automatika zařídí, aby fotka vypadala dobře.
Kombinace s kompenzací expozice
Stejně jako režim Priorita clony, i režim Priorita čau lze kombinovat s kompenzací expozice. Je to zcela stejný princip – kompenzací expozice do kladných hodnot bude snímek světlejší (automatika použije nižší clonové číslo při daném času závěrky). Naopak při kompenzaci expozice do záporných hodnot automatika použije vyšší clonové číslo a snímek bude tmavší.
Využití
Tento režim je vhodný použít když potřebujeme buď krátkým časem (např. 1/500 s) omezit nebezpečí rozhýbání snímku či zastavit pohyb (sport) nebo naopak dlouhým časem (např. 2 s) pohyb zdůraznit.
Z praxe
Focení sportu, kdy je potřeba nastavit krátký čas expozice, aby se snímek nerozmazal (dle druhu a rychlosti a ohniskové vzdálenosti nastavíme například 1/500 a kratší)
Focení pohybujících se dětí a zvířat- totéž, jako výše (např. 1/125)
Focení vodopádů a pohybující se vody – pro dosažení efektu rozmazané vody nastavíme čas závěrky na zhruba 1-5 sekund (nutností je použít stativ)
Focení nočních měst – je to stejné, jako s vodopády, použijeme delší čas expozice abychom docílili rozmazání aut a dalších zdrojů světla. Ty pak vytvoří na snímku efektní šmouhy
Focení noční oblohy vyžaduje delší časy závěrky s časy kolem 10 sekund až několika minut